Teisipäev, 10. mai 2016

Parim riigipea Eestile

Eesti presidendivalimiste üks kesksemaid küsimusi on Keskerakonna positsioon. Keskerakond on Eesti suurim erakond, võimsa fraktsiooniga Riigikogus, Tallinnas ja paljudes, paljudes kohalikes omavalitsutes. Seega peab kõik tegema , et Keskerakonna hääl poleks mitte ainult kuuldav, vaid otsustav presidendi valimisel.
Edgar Savisaar on küsinud, et miks ei võiks esitada presidendiks autoriteetset kultuuritegelast. Idee on hea. Tasakaalukas,  mittepoliitiline isiksus tseremoniaalsel ametikohal, mille kaudu ühendataks kogu rahvast. Keskerakond oleks ammu võinud Vabariigi presidendi ametikohale esitada Eesti Rahvuskultuurifondi esimehe Eri Klasi. Eesti juudi kogukonna tsentraalne figuur, ühe mõjukama Eesti perekonna Klas-Glass esindaja, esimese Eesti Wabariigi rikkaima inimese Isaac Citroeni sugulane, rahvusvaheliselt tunnustatud dirigent, polüglott, mida veel tahta. Täna Klasi enam meiega ei ole, suur kaotus, mida pole võimalik millegagi asendada. Me olemegi olukorras, kus meie kultuuri suurtähed on vanuse tõttu lahkumas. Kohati on mulje, et olulisi figuure polegi enam alles jäänud. Vaid filosoof ja sotsioloog Edgar Savisaar jätkab, lastes välja ühe raamatu teise järel. Minu arust tänases situatsioonis Edgar Savisaar ongi see kultuuritegelane, keda otsime. Just tema on vääriline saama Keskerakonna fraktsiooni allkirjad Riigikogus, et olla esitatud presidendikandidaadiks. Riigikogu on täna väga fragmenteerunud, nõrk ja tahejõuetu. Seega on tõenäoline, et Riigikogus presidenti äravalida ei suudeta. Ja pole häda! Ka valijameeste kogusse esitab Keskerakond presidendi ametikohale laulva revolutsiooni liidri Edgar Savisaare.
Keskerakond on Eestis suurim erakond ning tal peab olema oma presidendikandidaat, kelleks on  loomulikult erakonna esimees. Mitte aga endine Tartu volikogu esimees. Iga kingsepp jäägu oma liistude juurde. Vallamajas volikogu asju sehkendades, see pole Kadriorus eesti rahvast esindada. Suurusjärgu vahe on neil kahel kandidaadil sees. Keskerakonnal pole vaja end häbistada mingi imeliku perekonnamänguga, kus tütar surub fraktsioonis lihast isa peale. Kuulda võiks võtta Kalle Klandorfi, kes on selgelt välja  öelnud, et näeb Keskerakonna presidendikandidaadina ainult ühte inimest ja selleks inimeseks on ekspeaminister Edgar Savisaar.  Loomulikult lõplik sõna on siis Savisaarel endal, ta on tegude inimene, kes parema meelega juhiks valitsust. Poliitilised kompromissid on alati võimalikud, nende eesmärk peab olema Keskerakonna positsiooni tugevdamine. Olen veendunud, et tuleb aeg, kus tseremoniaalse presidendi ametikoht kaotatakse ning riigipea funktsioonid antakse üle peaministrile. Sellisel riigipea ametikohal ongi sobilik just Edgar.