Pühapäev, 19. august 2012

Iseseisvuse taastanud Eesti, minu ema ja EV president


Eesti Vabariigi President ja Evelin Ilves kutsusid minu ema,  Estonia ooperi - ja balletiteatri kauaaegse priima Larissa Kauri Kadrioru lossi, Roosiaeda tähistama iseseisvuse taastamise 21.aastapäeva. Eelmisel aastal oma 70.juubelit tähistanud priimabaleriin Larissa Kaur tantsis Estonia teatri laval üle kahekümne aasta. Tema rollide hulka kuulusid Must ja Valge Luik «Luikede järves», peaosa «Uinuvas kaunitaris» ja palju teisi tipprolle. Tore on, et meie valitsejad ei unusta ka kõrgkultuuri esindajaid meie riiki tähtsatel hetkedel.
...................................
Eesti iseseisvuse taastamise järjekordne tähistamise aeg on käes. Ka lähiajaloo iseseisvuse taastamise periood oli täis dramaatilisi hetki, millised liitsid kogu rahva ühtseks. 21 aastat tagasi sündinud noored on kujunenud omanäoliseks Vabaduse põlvkonnaks. Juba täna on nende noorte mõtteavaldused ja arusaamad ümbritseva maailma kohta teistsugused: julgemad, liberaalsemad, globaalsemad, avatud maailma hindavad. Neil on sisemine vabadus võrdselt oluline riigi vabadusega, iseseisvus on mõiste, millele nad oskavad toetuda juba enne täisealiseks saamist.
Eesti riigi taasiseseisva tähistamise ajal tunnen ka mina, tavakodanikust muukeelne eestlane, siin riigis sündinud ja üles kasvanuna, muret vabariigi edukuse ja vabaduse hinna pärast. Võib-olla on see paljudele, tuhandetele minu sarnastele muukeelsetele eestlastele, järjekordne võimalus mõelda selle üle, mida tähendavad tegelikult sõnad vabadus, vaba riik, iseseisvus. Jälgides, millised sündmused toimuvad hetkel maailmas, mõistame, et vabadusel ja selle saavutamisel-hoidmisel on vägagi konkreetne hind.
Palju õnne iseseisvuse taastanud Eesti!