neljapäev, 28. november 2013

Max Kaur: Rootsi pangad las annavad meie raha tagasi

Peaminister Andrus Ansip rääkis kaks aastat tagasi, et Eesti pensionifondid ei ole pensionisammaste haldamisega hästi hakkama saanud ja nende tootlus on võrreldes teiste Euroopa riikidega väga väikene. Toona, 2011 aasta lõpus oli Eesti pensionifondide tootlus sellele eelnenud kolme aastal kõige halvem OECD maade seas: -3,7 protsenti. Türklased suutsid samal ajal 10,1 protsendiga plussis olla.  Äsja tuli OECD uus raport, aastatel 2008-2012 oli Eesti pensionifondide keskmine nominaaltootlus miinus 1,8 protsenti, olles sellega OECD riikide hulgas viimasel kohal. Kuidas on see võimalik, kui börsid on viimastel aastatel meeletult üles hüppanud ?
Miks ei ole hakkama saadud? Vaadake maailma kogemust. Kui Ameerikas hakati teravalt kritiseerima Florida pensionifondi, siis erinevalt Eesti poliitikute tasemest, kes ei saa sõnagi suust, kui pangahärrad rahva rahaga märatsevad, haarati Ameerikas kohe härjal sarvist. Kus raha on, Zin?
Nimelt selgus, et kallilt juhitud Florida pensionfond tootis isegi vähem, kui te ise oleksite näiteks valinud kõige lihtsama Core-4 portfelli Vanguard indeksifondidest. Ikkagi oleksite rohkem teeninud kui Florida pensionifond, ja seda enam kui kümnendi vältel! Absurd räägite, milleks meile siis need kallid investeerimisnõustajad ? Aga selleks - kõige konservatiivsema hinnangu järgi pistsid igasugused Florida pensionifondi töötajad ja selle ümber tiirlevate pankurite, nõustajate jms armaada oma taskusse 5 miljardit dollarit "eduka investeerimisnõu " eest!
Pole parem ka olukord Eestis. Pangad tahavad teenindamise eest hästi palju raha saada, kuigi teenust pole sisuliselt olemas. Eesti pensionäride raha on kohati suisa kadunud igasugustesse pöörastesse riskiprojektidesse.
Muide, pane tähele - ega Rootsi pensionäridel pole häda midagi, nende pensionisammastega on millegi pärast kõik normis. Kõik need Rootsi suurpangad väga kardavad Rootsi pensionäre.
Järeldus on, et aeg on lõpetada Rootsi pankade poolne tulevastele Eesti pensionäridele kahju tekitamine. Ei ole mingit kindlust, et tulevaste Eesti pensionäride raha ei kasutata pankade poolt Rootsi investorite huvides. Puudub igasugune tõsine riigipoolne järelvalve, sest ka Finantsinspektsioon ei ole hakkama saanud. Pole uuritud Swedbanki pensionifondide aktsiate ja võlakirjade ostu-müüki. Kas pole mitte nii, et Swedbanki pensionifondid on ostnud siis, kui mõni Rootsi investor on tahtnud kallilt müüa, ja müünud on Swedbanki pensionifondid siis kui mõni Rootsi investor on tahtnud odavalt osta? Soovitan II sammas pankadelt üle võtta riigi kätte ning leida sobiv haldaja maailma paremate seast.